بیت المجتبی
نیت می کنم تعداد

صلوات به نیتتعداد کل صلوات های نذر شده: 56165 عدد می باشد
بیت المجتبی

شما در صفحه منوی زندگی نامه سعدالغامدی هستید

بنام خداوند بخشنده مهربان 

زندگی نامه سعد الغامدی

شیخ سعد بن سعید بن سعد الغامدی در نوزدهم جمادی الأولی سال  1387 هـ ق موافق با سال ۱۹۶۷ م در شهر دمام واقع در کشور عربستان سعودی دیده به جهان گشود.

تحصیلات علمی:
ایشان فارغ التحصیل دانشکده اصول دین دانشگاه امام محمد بن سعود فرع شهر احساء می باشد که در سال ۱۴۱۰ هـ ق به این مهم نائل گردید.
وی در سال ۱۴۱۵ هـ ق موفق به حفظ کامل قرآن کریم شد و نیز  موفق به أخذ اجازه و سند روایت حفص از عاصم در سال ۱۴۱۷ هـ ق  گردید.

مسئولیتها و فعالیتهای ایشان:

تدریس در مدارس دولتی از سالهای ۱۴۱۱ ه تا ۱۴۱۵ هـ ق
پذیرفتن مسئولیت مشاور تربیتی در سالهای ۱۴۱۶ هـ ق تا ۱۴۲۳ هـ ق
اکنون ایشان مدیر مدرسه غیرانتفاعی سلطام محمد الفاتح رحمه الله در شهر دمام می باشد.
مشرف عام مرکز حفظ قرآن امام شاطبی در شهر دمام
مشرف عام مرکز منارالهدی در برگزاری دوره های علمی و تربیتی
امام وخطیب مسجد یوسف بن احمد کانو در شهر دمام
عضو کمیسیون اجتماعی شهر دمام
در ماه رمضان ۱۴۳۰ هـ ق  بعنوان امام نمازگزارن در نماز تراویح مسجدالنبی در مدینه منوره انتخاب شدند.
ایشان همچنین دارای فعالیتهای گسترده دیگری در داخل و خارج کشور می باشد.
سعد الغامدی از زبان خود


*مشتاقیم که مختصری از زندگیتان را از زبان خودتان بشنویم.

غامدی : اسم کامل من سعد بن سعید بن سعد الغامدی است. در کشور عربستان سعودی و در شهر ( الدمام ) به دنیا آمدم، تا دوره دبیرستان را در همانجا گذراندم و بعد از آن در شهر ( إحساء ) دوره دانشگاه را در سال (1410 ق ) به پایان رساندم ، پس از آن نیز 5 سال دیگر به تحصیل ادامه دادم. من 9 سال مسؤل مرکز آموزش اسلامی بودم اکنون نیز مدیر یکی از مدارس محلی دمام هستم.
همچنین متأهلم و سه تا فرزند دارم . امامت و خطیبی یکی از مساجد به نام ( کنو ) به من سپرده شد و من نیز پذیرفتم ، و همچنین مسؤل دو مرکز هستم : ( منار الهدی للتدریب ) و ( مرکز امام الشاطبی للقرآن الکریم ).


* شخصیتهایی که بر روی سعدالغامدی تأثیر گذار بوده اند چه کسانی هستند؟

غامدی : در حقیقت کسی که بر من خیلی تأثیر گذار بوده است پدر بزرگوارم است (خدا حفظش کند)، چون طبع و اخلاق بخصوصی دارد و من بسیار از اخلاق و تقوای پدرم سود برده¬ام ، پدرم بسیار خوش اخلاق و با تقواست ( و لانزکي علی الله أحدا ) ، پدرم همیشه لبخندی زیبا و صادقانه بر لب دارد.
و من نیز به خاطر زندگی با پدرم خیلی از ایشان تأثیر گرفته¬ام ، به نظر من در این زمانه ما به چنین پدرانی احتیاج داریم چون عمل خیلی بهتر از سخن زیاد است ، هنگامی که پدری نمازهایش را به موقع ادا کند و قرآن بخواند و نسبت به کودکان و فقرا و بینوایان خوش اخلاق و متواضع باشد ، این خود بهترین الگو می¬شود. نکته دیگر اینکه پدرم هر روز همه ما را جمع می¬کرد و به ما قرآن می¬آموخت ، می¬گفت : ببینم کدام یک از شما تلاوت و قرآن خواندنش بهتر است؟ بعضی اوقات من بهتر بودم و بضی روزها هم بقیه از من بهتر بودند. یک بار وقتی من خیلی کوچک بودم توانستم سوره معارج را از حفظ کنم و پدرم به این مناسبت به من 10 ریال هدیه داد و ما را بیشتر تشویق می¬کرد.


* آیا وقتی که در دانشگاه بودی قرآن می¬خواندی؟

غامدی : الحمدلله سال اوّل که در دانشگاه بودم توانستم اولین جزء قرآن را حفظ کنم که از سوره (البقرة) شروع کردم ، بعد از آن به لطف خدا توانستم طی پنج سال تمام قرآن را حفظ کنم .
توانستم خلاء دانشگاه را پر کنم و بسیاری از دانشجویان را نیز نصیحت می¬کردم که دانشگاه بهترین مکان برای آموختن و کسب علم است ، برکت دانشگاه را احساس می¬کردم ، همیشه نزدیکهای غروب را برای حفظ قرآن کریم انتخاب می-کردم ، مغرب برای من بهترین موقع بود ، مشغول بودن من با قرآن بیشتر در مساجدی بود که به دانشکده¬ها نزدیک بودند ، من در آن مسجدها خیلی راحت بودم ..* سعدالغامدی چه احساسی داشت وقتی که تمام قرآن را از حفظ کرد؟

غامدی : پنهان نمی¬کنم که احساس عزت نفس می¬کردم ، احساس می¬کردم که این قرآن چقدر شیرین است و زندگی بدون آن هیچ معنایی ندارد. برای نمونه وقتی که قرآن از بوستان¬ها و درختان خرما و انگور و سرسبزی¬های بهشت سخن می گوید ، اینگونه احساس می کنی که اکنون در آن هستی یا وقتی که از ملتها و قومهای پیشین که از بین رفته اند سخن می گوید احساس می¬کنی که با آنان زندگی می کنی ، به همین خاطر حفظ کردن قرآن باعث شد که بیشتر به قرآن احساس نزدیکی کنم و در آن تفکر کنم.*نظر ( سعدالغامدی ) در باره¬ی قرآن چیست ؟

غامدی : در حقیقت من قبلاً بیشتر وقت خودم را به حفظ قرآن اختصاص داده بودم امّا باور من این است که درک قرآن و تفکر در آن خیلی مهمتر از حفظ آن است ، چون از بر کردن قرآن سنت است اما تفکر و تعمق در آن واجب است.
دقت و تفکر عمیق در قرآن بر هر کسی که خود را مسلمان می¬داند واجب است و امروزه دسته¬ها و کلاس¬های حفظ قرآن فراوانند ولی فهم و درک قرآن مهمتر و واجب¬تر است... دوست دارم که همه به سایه تفسیرهای قرآن پناه ببرند.*شما که خود ، قرآن را در پنج سال حفظ نمودید ، نظرتان در باره¬ی کسانی که قرآن را با عجله حفظ می¬کنند چیست؟

غامدی : می¬توانم بگویم که من مخالف آن هستم که قرآن با عجله حفظ شود ، تنها حفظ کردن قرآن کافی نیست ، بلکه قرآن دنیایی از ادراک و تفکر می¬طلبد .


نظری بروی این خبر وجود ندارد.

لطفا فیلد های مورد نظر را پر کنیدttjam  |  طراح و اجرا ttjam.ir

کلیه حقوق این سایت برای گروه فرهنگی بیت المجتبی(ع)محفوظ بوده و استفاده و نقل آن با ذکر صلوات مجاز می باشد تماس با مدیریت سایت 09366468628 بیت المجتبی