بیت المجتبی
نیت می کنم تعداد

صلوات به نیتتعداد کل صلوات های نذر شده: 56165 عدد می باشد
بیت المجتبی

شما در صفحه خبر نکاتی جدی درباره استخاره کردن هستیدنکاتی جدی درباره استخاره کردن

بیت المجتبینکاتی جدی درباره استخاره کردن

استخاره، طلب خیر و بهجویی از خداوند است؛ یعنی پیش آمدن حالتی مضطرگونه برای انسان که در انتخاب بهترین گزینه در سر دوراهی مانده باشد. 
درچنین شرایطی است که انسان می تواند باذات اقدس باری تعالی به مشورت بنشیند وبراساس آیه 44 سوره مومن؛«افوض امری الی الله، ان الله بصیر بالعباد» خداوند را مشاور امین خود در انتخاب بهترین راه قرار دهد.
استخاره را به طرق مختلفی انجام می دهند که انواع آن درکتاب مفاتیح الجنان مرحوم قمی نوشته شده است ومی¬توان برای آگاهی بیشتر به آن مراجعه و مطالعه نمود.

البته غالب صاحبان استخاره، به منظور تسهیل در درک معانی و انتقال دقیق تر پیام، استخاره را با قرآن کریم انجام می دهند.

اما دراستخاره نکاتی مترتب است که لازم است بدان توجه جدی شود.

1_ آیات بسیار زیادی در قرآن کریم آمده است که دلالت بر اندیشه و تعقل دارد. و نیز بشر را دلالت می¬دهد بر اینکه در امور خویش با اهل عقل و خرد مشورت نماید. لذا بدیهی است که شایسته است در امور مضطر زندگی با صاحبان عقل و اندیشه مشورت شود. و اگر نتیجه مشخص و معقولانه ای حاصل نشد استخاره شود.

2_ استخاره باید زمانی انجام شود که انسان در حالتی باشد که درمقام تسلیم برای دریافت پاسخ قرار گرفته باشد. یعنی اگر ازطریق استخاره بر انجام کاری ترغیب و راهنمایی شد یا نهی از انجام آن کار شد، نتیجه را بپذیرد.

3_ شایسته نیست برای یک نیت دوبار استخاره انجام شود و موکداً توصیه شده است از این کار پرهیز شود. مگر در مواقعی که شرایط تغییر کرده باشد. یعنی در زمان استخاره اول شرایط عمومی حاکم بر نیت، متفاوت با شرایط عمومی مرحله بعدی همان نیت مورد نظر استخاره باشد.

4_ در نیت استخاره همیشه جنبه مثبت در نظر گرفته شود. مثلاً طلب خیر و صلاح خداوند را خواستن بر رفتن به فلان سفر یا معامله و خریدن فلان کالا یا ملک و یا انجام فلان کار. بهتر است از در نظر قرار دادن وجه منفی کار پرهیز شود.

5_ بدیهی است استخاره بر فعل حرام و گناه، اساساً اشکال دارد. کما اینکه عده ای از منتقدان استخاره بر این باور هستند که اگر کسی استخاره کند برای خودکشی و اگر جواب خوب بود آیا باید خودش را بکشد؟ یا استخاره کند که فلان کار مفسده و خلاف عرف وعفت را انجام بدهد و اگر خوب بود باید انجام بدهد!!؟
پاسخ شفاف است که ذات نیت و این قبیل سوالها و نیت ها محل ایراد است. چگونه می شود که کسی به استخاره و راهنمایی خداوند اعتقاد داشته باشد اما به حرام بودن و موارد نهی شده خداوند اعتقاد نداشته باشد؟

6_ بهتر است هرکسی خودش استخاره را طلب کند اما اگر کسی هم به نیابت فرد دیگری و براساس نیت مورد نظر و برحسب تقاضا و خواسته آن فرد استخاره بگیرد مانعی ندارد.

7_ شخص استخاره کننده باید آراسته به تقوای الهی و رعایت حد و حدودات شرعی و اخلاقی باشد و البته که درمسیر تهذیب نفس کوشا باشد. و بر همین اساس است که عده ای هستند که صاحب استخاره هستند و به طرقی این اجازه به آنان داده شده است که برای دیگران استخاره بگیرند. کما اینکه مرحوم آیت الله کشمیری و مرحوم آیت الله زنجانی از جمله کسانی بودند که صاحب استخاره بودند واجازه این اقدام را داشتند و هم اکنون هم هستند کسانی که جزو صاحبان استخاره محسوب می شوند که نقل این موضوع در مجال این سطور 
نمی گنجد.

8_ باید توجه داشت که شرایط دیگری از قبیل بهترین ساعات استخاره و... درهمان کتاب مفاتیح الجنان نوشته شده است که خواندن آن قابل توصیه است.

در خاتمه ذکر این نکته ضروری است که انسان باید همیشه ایام و ساعات زندگی خویش درنیل تقرب به خداوند متعال طلب خیر و سعادت داشته باشد و با دست آویختن به ادعیه و کتاب کلام الله مجید در این مهم کوشا باشد.


نظری بروی این خبر وجود ندارد.لطفا فیلد های مورد نظر را پر کنیدttjam  |  طراح و اجرا ttjam.ir

کلیه حقوق این سایت برای گروه فرهنگی بیت المجتبی(ع)محفوظ بوده و استفاده و نقل آن با ذکر صلوات مجاز می باشد تماس با مدیریت سایت 09366468628 بیت المجتبی